Obývačka s kuchyňou - Ako tráviť viac času s rodinou? Vyskúšajte spojiť obývačku s kuchyňou.

Ako tráviť viac času s rodinou? Vyskúšajte spojiť obývačku s kuchyňou.

Poznáte to, práca, škola, domov, úlohy, upratovanie, varenie, umývanie a spať. Deti sú vo svojich izbách, rodičia vo svojich kútikoch a rodinný čas akosi uniká. A čo tak vrátiť sa ku klasickému bývaniu, kedy rodina žila pekne na jednom mieste? Obývačka spojená s kuchyňou a jedálenským kútom je pre nás dnes moderné a nové riešenie, no pôvod tohto dizajnu je starý ako ľudstvo samo.

Návrat ku koreňom

Kedysi mali domy jednu izbu, kde trávili čas všetci členovia rodiny spolu. Počas dňa pracovali a ráno a večer sa schádzali, aby spolu jedli, hovorili alebo len tak jednoducho trávili čas v tichu, pri rodinnom krbe. Tento model sa nám vracia a posledných 20 rokov je trend spájania obývačky a kuchyne stále in.

Výhody spojenia obývačky a kuchyne

V prvom rade je to bližší rodinný život. Vaša kuchyňa je miestom, kde trávite množstvo času prácou. Ak je priveľmi oddelená od zvyšku domácnosti, kedy deti napríklad sledujú televíziu alebo pracujú na počítači, potom je člen rodiny zodpovedný za varenie oddelený a prichádza o sociálny kontakt. Nie len o ten rodinný

Rovnako je to s návštevami či rôznymi oslavami. Hostiteľ alebo hostiteľka musia počas večera dohliadať na prípravu pohostenia a jeho doplnenie. Ak je kuchyňa uzavretá, na tento čas sa znovu spoločnosť oddeľuje na tých, ktorí pracujú a na tých, ktorí sa zabávajú.

Nevýhody spojenia obývačky a kuchyne

Ako všetko na svete, aj spojenie kuchyne a obývačky má svoje pre a proti. Odporcovia tohto konceptu tvrdia, že sa spájajú priestory, ktoré spolu nesúvisia, zvažujú prítomnosť kuchynských pachov a taktiež hovoria o rušení a nemožnosti sa sústrediť na oddych alebo prácu v kuchyni.

S príchodom kvalitných digestorov sa ale nežiadúcich pachov báť nemusíte. Dokonca mnoho ľudí si spája vôňu jedla s domovom. Čo je lepšie, ako vojsť do domu či bytu, kde sa varí alebo pečie čosi naozaj chutné?

Pri spájaní kuchyne a obývačky naozaj kombinujete priestor, kde sa pracuje a ten druhý, v ktorom by ste mali oddychovať. Prekážať to môže najmä ľudom, ktorí sú pracujú v hlučnom prostredí a na oddych potrebujú ticho. Alebo možno dokážete nájsť relax aj pri krájaní zeleniny a príjemnom rozhovore v kuchyni o dni, ktorý máte za sebou.

Kompromis

Ak ale stále zvažujete, či tieto miestnosti spojiť a spomínané nevýhody vás odrádzajú, máme pre vás ešte zopár tipov na kompromis. Posuvné dvere sú jedným z nich. Vytvára sa tak fyzická bariéra, ktorá zabráni hluku a prípadnému rybiemu oleju, aby sa dostal až k vašim obľúbeným filmom alebo programom v televízii. A ak sa rozhodnete, že máte chuť neoddeľovať sa od spoločnosti, kým pripravíte malé pohostenie alebo drinky, jednoducho ich necháte otvorené.

Druhom možnosťou je akési výdajné okienko s pultom. Vaša kuchyňa bude pôsobiť trošku ako závodná jedáleň, ale nikto vám do nej neuvidí. A akýkoľvek neporiadok sa už pri varení narobil, hostia sa o tom nikdy nedozvedia.

Kým teda začnete s posúvaním priečok a výberom nábytku, zvážte všetky pre a proti. Opýtajte sa profesionálov, či sú vaša kuchyňa a obývačka vhodné na spojenie a nechajte si vopred vypracovať návrh s vizualizáciou. Vyhnete sa tak neželaným prekvapeniam a bude sa vám bývať príjemnejšie.

 

Pozrite si aj naše realizácie.

Byty a rodinné domy